Yumurta veya sperm donörlerinden doğan çocuklar: “Anonimliğin sona ermesini ve kökenimizin bilinmesini istiyoruz”

Neil

New member
Yumurta veya sperm bağışından doğan çocuklar anonimliğin sona ermesini talep ediyor 2006'dan itibaren İspanyol yardımlı üreme yasasından bu yana bağışçıların sayısı yalnızca bu bilgiye erişim içeren durumlarda sağlık riski. “Biz yetişkinleriz tamamen izole edildi bizim gerçekliğimizden. Bağış sonucu doğan kişiler, sürece dahil olan kişiler olarak bu kuralda yer almazlar, Biz denklemin dışındayız. Kanuna göre biz bir prosedürün sonucuyuz ve nesne olarak görülüyoruz” diyor. Maria Selles, kurucu ortağı Bağışçı Kızları ve Oğulları Derneği (Ahid). İşletme aynı zamanda bir düzenlemenin kesin olarak uygulanmasını da talep etmektedir. tek bağışçı kaydı böylece kontrol var ve bu bilgiye atomize bir şekilde sahip olan tek yer klinikler değil.

Barselonalı 33 yaşındaki Sellès, ameliyat olmuş bekar bir annenin kızıdır. suni tohumlama işlemi. “Küçüklüğümden beri her zaman bir ilgim (ve bir rahatsızlığım) oldu o kişinin kim olduğunu bilmek (sperm donörü). Geçmek kişisel çatışmalar çünkü kendime zarar vermemek için aileme neler hissettiğimi açıklamak istemedim. 29 yaşımda, birçok terapiden sonra hayatım boyunca hissettiğim şeyi yüksek sesle söyleyebildim: Biyolojik babamın kim olduğunu bilmemekten hoşlanmıyorum. ya da kardeşlerimin kim olduğunu” diyor genç kadın. İspanya'nın her yerinden 65 kişi, 15 ila 46 yaşları arasında, Ahid adlı bir derneğe üye sadece iki yıl önce yaratıldı. Onlar sperm donörlerinin, yumurta donörlerinin ve bazı durumlarda her ikisinin de kızları ve oğulları.

“Biyolojik babamın veya kardeşlerimin kim olduğunu bilmemekten hoşlanmıyorum”

Maria Satışları

— Bağışçıların Kızları ve Oğulları Derneği'nin (Ahid) kurucu ortağı

Sellès'in ifade ettiği gibi, onlar şunu talep ediyorlar: anonimliğin sonu çünkü bunu anlıyorlar Onların “kökenlerini” bilme hakları var. “Etik destekli üreme” istiyorlar. “metalaştırma”: Yani, bağışçılar artık bunun için mali tazminat almıyor (1.100 ile 1.300 avro arasında alıyorlar; onlar ise yaklaşık 300). “Değerlendirilmeyi bırakmak istiyoruz” Tüketici nesnelerinin hukuk konusu olarak kabul edilmesi. Bunda herhangi bir alım veya satım söz konusu olamaz” diye ısrar ediyor Sellès.

İçin Monica Navarro, UB Biyoetik Komisyonu üyesi, “Bilgiye ve şeffaflığa bu kadar değer verilen bir dünyada, Mutlak anonimliği korumanın bir anlamı yok.” Öyle olsa bile, “yönetmelikte bir değişiklik olsaydı, bu yalnızca gelecekteki sperm veya yumurta bağışları, çünkü kanun daha önce meydana gelenlerin anonimliğini korumaya devam edecek” diyor.

Klinik geçmişi alma hakkı

Yalnızca yardımla üreme klinikleri bu özelliğe sahiptir tıbbi geçmiş bağışçılardan. Bu bağışlar sonucunda doğan çocuklar Tıbbi geçmişinizi bilmiyorlar. “Sahip olmak isterdim geçmişime erişim. İşyerinde kontrollerden geçiyorum ve Kanser geçmişim olup olmadığını anlayamıyorum” diyor Carla (hayali isim), Barselona'dan 25 yaşında bir kız, çifte bağış (hem yumurta hem de sperm) sonucu doğmuş ve EL PERIÓDICO'ya anlattığı kendi kişisel hikayesi nedeniyle şöyle diyor: Kimliğini açıklamamayı tercih ediyor. “Annemin bir hastalığı var; zihinsel engelliliğe neden olmasının yanı sıra, Çocuk sahibi olmasını engelledi. Carla'nın annesi taşıyıcı anneydi, “Gerçekten anne olmayı istiyordu ve büyükannem ve büyükbabamdan gizlice döllendi” diyor. yumurta başka bir kadına aitti.

Kanun maksimum bağış miktarını belirlemiyor ancak bu yumurtalardan doğabilecek kişi sayısı (altı) ancak şu ana kadar bağışçı olduğuna dair bir kayıt yok

Bu genç kadına göre anne klinikte bazı psikolojik testleri geçemedi ama bir başkasında hamile kalabildiği yerdi. “Ne ölçüde suç işlediklerini bilmiyorum” ihmal. Bunu yaptıkları için her zaman minnettarım çünkü Onun sayesinde buradayım. Ama ben kendi sorunumu yaşadım: engelli bir anneye sahip olmak kolay değil” diyor bu genç kadın. Onun durumu başka bir gerçeğin altını çiziyor: Bu süreçlerde sıklıkla mevcut olan çok az kontrol vardır.

Maksimum kişi sayısı

Başka bir örnek. Kanun Maksimum bağış miktarını belirlemez, ancak bu yumurtalardan doğabilecek insanlardan (toplam altı kişi) bahsediyoruz. “Fakat, Şu ana kadar bağışçı olduğuna dair bir kayıt yok. Bu kayıt henüz tüm kliniklerde uygulanmadı, dolayısıyla bunca zamandır olan şey şu: bağışçılar Klinikten kliniğe giderek altı defadan fazla bağışta bulunabiliyorlardı. Antropolog, maksimum bağış ve doğan insan sayısı konusunun herhangi bir kontrole sahip olmadığını söylüyor. Anna Molas, UAB Afin grubunun üyesi. Ayrıca bu kliniklerdeki hastaların çoğu yabancılar (İspanya yumurta bağışının Avrupa'daki beşiğidir), izlenebilirliği “bakımı çok zor.”

María Trapero, yumurta bağışı sayesinde dünyaya gelen 25 yaşında Madridli bir genç. “Bu bir çocuklar ve ebeveynler arasında son derece hassas bir konu”, tanımak. Annesi hamile kalmak istediğinde doğurgan olmadığı için yumurta bağışına başvurdu ve ameliyat oldu. tüp bebek işlemi kocası ve María'nın biyolojik babasıyla birlikte. “Elbette çok büyük bir sorun var, o da kimlik hakkı. BM, bağış yoluyla doğan çocukların kökenlerimizi bilme hakkına sahip olduğunu söylüyor. Bağış istiyoruz anonim değiller. Hiç kimse miras istemek için bağışçının kapısını çalmayacak, hiç kimse bağışçıyla nesep veya kişisel bağlarının olduğunu iddia etmeyecek. Problem şu genetik geçmişinizin yarısına erişiminiz yok: Bu bir sağlık eşitsizliğidir. Kliniklerde bu veriler var ve biz bunlara erişemiyoruz”, diyor Madridli bu kişi.

“Sorun şu ki genetik geçmişinizin yarısına erişiminiz yok: bu bir sağlık eşitsizliğidir”

Maria Trapero

— Bir yumurta donörünün kızı

María aynı zamanda yumurta donörüdür. Hiçbir zaman anne olmak istemediğini itiraf ediyor ancak bir bağışçının kızı olduğunu öğreniyor Onu da aynısını yapmaya zorladı. “Prensip olarak gamet bağışı yoluyla doğan insanlar bağış yapamayız. Ancak sistemin çatlakları olduğu ve ben buna inanmadığım için, uygun olduğunu düşündüğüm kararı verdim: Bir bağışçının kızı olduğumu söylemedim. Aslında yalan söylemedim: sadece “Kimse bana sormadı” Bu genç kadın, süreçteki birçok çatlaktan bir tanesini daha masaya koyarak bunu fark ediyor.

İsminin gizli kalmasının önemli olmasına rağmen önceliğin bu sürecin “özel devrelerle” sınırlı kalmayı bırakın ve böylece “metalaşmaya” son verildi. “Bunların büyük bir kısmının kamu hastanelerinde yapılması gerekecek” kamu finansmanı”, sonucuna varıyor.

Okumaya devam etmek için abone olun