Sant Roc'lu bir komşu, annesinin ve teyzelerinin neden kansere yakalandığını genetik testle öğreniyor: “Mutasyona yakalandığımı öğrendiğimde yumurtalı

Neil

New member
2018 yılında Mari Carmen, 46 yaşındaki komşu Badalona'nın Sant Roc mahallesi bir süreç geçirdi yumurtalıkların alınması ameliyatı. Bu kararı, kendisinin olduğunu öğrendiğinde verdi. BRCA1 gen mutasyonu, oldukça ilişkili olan kanser gelişimi. Bu genetik mutasyona sahip kadınların %80 şans sahip olmak meme tümörü ve bir %40 sahip olmak yumurtalıklarda tümör.

Mari Carmen'in annesi meme kanserinden öldü. İki teyzesinde de vardı. Bu gerçekle karşı karşıya kalan doktorlar ona bir ameliyat geçirmesini tavsiye etti. genetik test (bir kan testinden oluşuyordu) ve orada gerçekten de bir hastalığı olduğunu keşfettiler. BRCA1 genindeki mutasyon. Aynı zamanda başka bir teyzesine de yaptırdı ve testi de pozitif çıktı.

“Önleyici tedbir olarak Yumurtalıklarımı aldırmaya karar verdim çünkü zaten çocukları vardı. VE Göğüslerimi aldırmaya karar vermedim. Ta ki meme kanserine yakalanana kadar” diyor. Sonuncusu 2021 yılındaydı. Yıllar önce sağlıklıyken ameliyat olma kararını vermesi çok zordu. çift mastektomi (aktrisin yaşadığı gibi Angelina Jolie 11 yıl önce bu mutasyona sahip olduğunu öğrendiğinde) ve hastalığa yakalanana kadar bunu yapmamıştı.

Mari Carmen nereli çingene etnik kökeni. Institut Català d'Oncologia (ICO), şüphelenilenleri doğrulamak için 2022 yılında Badalona'nın Sant Roc mahallesindeki bu topluluk arasında bir tarama programı başlattı. Consell Genetik Birimi: çingene nüfusu arasında, BRCA1 gen mutasyonu daha sık tekrarlanıyor geri kalanından daha. ön sonuçlar olan bu projenin daha bitmedi (ICO halihazırda aradığı 400 kişiden 274'ünü çingene etnik grubundan taradı), bu mutasyonun çingeneler arasındaki görülme sıklığının şu şekilde olduğuna dikkat çekiyorlar: %3,7, alın nüfusun geri kalanının %0,1'ine kadar.

“Aşağıdaki dünya”

Bu testi Mari Carmen üzerinde gerçekleştiren tam olarak ICO Genetik Consell Birimiydi. “Bu mutasyona sahip olduğumu öğrendiklerinden beri, Altı ayda bir kontrole gidiyorum. İşte o zaman göğsümdeki tümörü çok hızlı bir şekilde tespit ettiler. Sayesinde Tam zamanında yakaladılar Kemoterapiye bile gerek duymadım” diyor CAP Sant Roc'tan Mari Carmen. “Onlar yaptılar şu anda yeniden yapılanma. Ben çok minnettarım ve kendimi iyi hissediyorum”, Bu hasta bundan başka bir şey yapmadığını söylüyor çevredeki herkese tavsiye ederim testi yaptır. Yakın zamanda bunu yapmıştı bir kuzenin, tavsiyenize uyuyorum. “Test sonucum pozitif çıktı ve dünyam başıma yıkıldı” ilgilidir. Ama bunun daha iyi olduğunun farkında bu bilgiye sahip ona arkanı dönerek yaşamaktansa.

Mari Carmen'in katılmasının nedeni budur. Çingene toplumunda farkındalık yaratmak amacıyla CAP Sant Roc ve ICO tarafından hazırlanan videolar, Neresi “kanser” kelimesi telaffuz edilmiyor onu etkilemekten, sınava sokmaktan korktuğum için.

erkekler Ayrıca BRCA1 gen mutasyonuna da sahip olabilirler ve bu durumda kümülatif risk meme kanseri %6 ve prostat kanseri, %20.

“O yüzde (bu mutasyona sahip çingene etnik kökene sahip kişilerde) oranı çok yüksektir. “İnsanların bilinçli olması gerekiyor” Mari Carmen sözlerini bitiriyor. Roman toplumu arasında sağlamlaşmayı amaçlayan bu gösterimlerin en iyi araç olduğunu savunuyor. kanserin erken teşhisi.

Okumaya devam etmek için abone olun