PSİKOLOJİ | Barselona'daki keder grupları: sevdiğiniz birinin kaybının ardından deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bir destek alanı

Neil

New member
O düello ile Sevilen bir kişinin kaybı uzmanlara göre bir bilişsel ve duygusal süreç bu, yakın bir kişinin ölümüyle uyumlu bir şekilde yüzleşmemize olanak tanır. “Yas bize bu kayıpla ve giderek ortaya çıkan değişikliklerle yüzleşme olanağı veriyor” diye belirtiyor. Xavier Savinkoordinatörü Mémora Vakfı yas grupları ve grubun psikoloğu Nou Barris (Barselona).

Çocuğun kaybı gibi bazı durumlarda bu süreç çok daha zor olabiliyor. Josefina Garcia bunu çok iyi biliyor. Senin oğlun İşaret Hastalık teşhisi konulduktan dört yıl sonra henüz 30 yaşındayken öldü. beyin tümörü. Kaybın tetiklediği acıyı kelimelerle ifade etmek zordur.

“Bu ebeveynlerin başına gelebilecek en kötü şey. İlk başta inanmıyorsunuz, sanki her şey bir filmmiş gibi geliyor. Bunun senin başına gelemeyeceğini düşünüyorsun…” diye açıklıyor kullanıcı L'Hospitalet de Llobregat'ın yas grubu, kaynak bu teklif Memora Vakfı on yıldan beri ve neredeyse hizmet eden 15.000 kişi içinde 1.100 oturum bulunan gruplarda gerçekleştirilmiştir. Barselona, L'Hospitalet, Llobregat Bağlantı Elemanları, Manresa, Tarragona, Reus ve Girona.

Duygular ve kederin aşamaları

Acı tetikliyor birçok duygu. “Boşluk hissine kapıldım. İçinizdeki bir şey artık orada değil ve sonsuza dek yok oldu. Hayatın durduğu hissine kapılıyorsunuz… Acıyı, üzüntüyü, öfkeyi, hiçbir şey yapamadığınız için çaresizliği hissediyorsunuz, anlamıyorsunuz… Her şeyin önemi yok sizin için. Hâlâ buradasınız ama sanki yüzüyormuşsunuz gibi, etrafınızda her şeyin aynı kaldığını, dünyanın devam ettiğini ve bitmeyen o acıyla yaşadığınızı anlamıyorsunuz” diyor García.

Her duygunun nedenini anlamak büyük bir zorluktur.”

Xavier Savin

— Mémora Vakfı yas gruplarının koordinatörü

Mémora Vakfı'nın yas gruplarının koordinatörü, süreç boyunca tetiklenen duyguların yeni bir duruma tepki. Savin, “Her birinin nedenini anlamak büyük zorluk” diyor. Keder genellikle psikiyatrist Elisabeth Kübler-Ross'un tanımladığı beş aşamadan geçer.: inkar, yapacağım, müzakere, depresyon ve kabul. Savin'e göre yas kişiden kişiye göre değişiyor ve aşamalar aynı şekilde ya da aynı sırayla geçmiyor.

Uzman, “Bu her zaman farklıdır ve kişinin bilişsel ve duygusal kaynaklarına, kaybın ne kadar travmatik olduğuna ve arkadaşların ve ailenin oynadığı role bağlıdır” diyor. Savin bu anlamda rolünün ne olduğunu açıkça tanımlıyor: “Çoğu zaman orada olmak yeterli. Acele etmek ya da yardım etmeye çalıştığımız kişinin acısına dayanamamak çok sık yapılan hatalardır.”

Keder ölümden önce bile başlayabilir. Örneğin bir hastalık nedeniyle. durum böyle olurdu José Luis2021 yılında eşini bu hastalık nedeniyle kaybeden Alzheimer. “10 yıl boyunca dünyayı unuttum ve onun vefatı yürek parçaladı. Devam etmek içimden gelmedi. 50 yıldır birlikteydiler… Bütün bir hayat,” diye açıklıyor Mémora Vakfı'nın belediyede düzenlediği yas grubuna da katılan L'Hospitalet sakini.

Mémora Vakfı'ndan yas tutmaya yardımcı olacak terapi grubu / Arşiv / Carlos Montañés

Barselona'daki keder destek grupları

Josefina ve José Luis bulundu sakin bir alan keder gruplarında. Josefina bunu, kendisi de aynı durumda olan arkadaşı Mª José'nin yardımıyla yaptı. “Çocuklarımız hakkında konuşabilmek, bu durumu yaşayan tek kişinin siz olmadığınızı, yalnız olmadığınızı ve o insanların sizin düşüncelerinizi, yaşadıklarınızı anladığını anlamak bana huzur veriyor. ” diyor. José Luís eşlik etme hissini ekliyor. “Her zaman yanımda olduğumu hissettim. Daha hafif bir şekilde havalandırmanızı ve yas tutmanızı sağlar. Ayrıca L'Hospitalet keder grubunun psikoloğu Lola Cabrera gibi profesyoneller her zaman elimden tuttu” diye açıklıyor.

Bireysel terapinin yanı sıra keder grupları da çok değerli bir kaynaktır.”

Xavier Savin

– Mémora Vakfı yas gruplarının koordinatörü

“Bireysel terapinin yanı sıra en değerli kaynaklardan biridir. Bu, yas tutanların yargılanmadan kendilerini ifade etmelerine, benzer durumlardaki insanlarla tanışmalarına, bağlantılar kurmalarına ve bir akıl sağlığı uzmanından destek ve talimat almalarına olanak tanıyor” diyor Savin.

Acı destek hizmetleri

Savin, özellikle ders çalışma veya iş gibi durumlarda yas günlük yaşamı etkilediğinde veya yas tutan kişi için bir izolasyon durumu ortaya çıktığında profesyonel yardım alınmasını öneriyor. Mémora'nın şu anda farklı yas destek hizmetleri bulunmaktadır. Cenaze evinin de bir yeri var 24 saat ücretsiz psikolojik yardım telefonu, bireysel terapi seansları ve bir destek kaynaklarına sahip web topluluğu.

Ailelerin yanında olmak DNA'mızın bir parçası.”

Josep Paris

— Katalonya'daki Mémora'nın geliştirme direktörü

“Bir yakınını kaybetmek kadar zor bir deneyim yaşayan ailelerin yanında olmamız gerektiğini ilk andan itibaren anladık ve manevi destek vermek önceliklerimizden biri oldu. Ailelerin yanında olmak DNA'mızın bir parçası ve yürüttüğümüz sosyal sorumluluk faaliyetlerine katkı sağlıyor” diye açıklıyor geliştirme direktörü Josep París. Katalonya'da Hafıza.