Obezite ilacı kullanan hastalar: “Yemek kaygısı ortadan kalkıyor”

Neil

New member
Herkes hikâyesini açıklamak ister ama belki de hâlâ üzerinde baskı kuran büyük damgalama nedeniyle herkes isminin gizli kalmasını istemez. obezite. Ancak hepsi tanıklık etmek “toplam değişim” tüketmeye başladıklarında şekillenen hayatlarında Ozempic, Wegovy veya Mounjaro, mevcut üç ilaç İspanya bu biyolojik hastalığın tedavisinde oldukça etkili. “Bana göre Ozempic Kendime olan saygım değişti. Biraz etkilenmişti, tüm obez insanlarda bu durum var” diye açıklıyor. Ariadna Farre, Barselona'daki Hospital de la Santa Creu i Sant Pau'da hemşire (ve hasta) ve bu rapor için görüşülen dört tanıktan kamuya açık konuşmak isteyen tek kişi.

“Ozempic özgüvenimi değiştirdi. Biraz etkilendi, tüm obez insanlarda var”

Ariadna Farré

— Ozempik hasta

Onun hikayesi başladı otuz yıl önce. “Çalıştım 30 yıldır geceler geçiriyorsunuz ve zaten biliyorsunuz: az yemek yiyorsunuz ve az uyuyorsunuz. Bana 10 yıl önce teşhis konuldu. diyabet”. Ancak 2019'dan bu yana İspanya'da dolaşan ve Ozempic ortaya çıkana kadar tüm uyuşturuculara “ölümcül” bir şekilde tolerans gösterdi. hem tip 2 diyabetten hem de obeziteden muzdarip (her iki patoloji de genellikle ilişkilidir). “Diyet ve sporun yanı sıra Bir buçuk yılda 22 kilo vermeyi başardım. 105 kiloydum ve şu an 78 yaşındayım. bariatrik cerrahi için bekleme listesi ve buna gerek yoktu” diyor 57 yaşındaki Farré.

Ozempic, tanır, Bu onun için motivasyon kaynağı oldu. “Alışkanlıklarımı değiştirdim ve doktora göre artık bu kilomu korumamı sağlıyor” buna rağmen pişman olan bu kadını açıklıyor birçok kişi Ozempic tüketiyor (özel sağlık kuruluşlarından daha az gerekçeli reçeteler yapılmaktadır) basitçe “çünkü yaz geliyor ve kilo vermek istiyorlar.” Bu ilacın kötüye kullanılması İspanya'nın aylarca Ozempic kıtlığı yaşamasına ve birçok diyabetlinin tedavi görmemesine neden olan da buydu. Yalnızca obezite için belirtilen Wegovy'nin Mayıs ayında gelişi bu sorunu çözdü. “Herhangi bir ilacın olması gerekir tıbbi kontrol”, bu hemşire ısrar ediyor.

İştah kaybı

Davut (gerçek adı değil), 66 yaşında, Mounjaro klinik deneyi, İlaç aynı zamanda tip 2 diyabet ve obezite için de endike olup 1 Temmuz'dan bu yana İspanya'da pazarlanmaktadır. “Diyabetik olduğum için çalışmaya katıldım. Ayrıca, 120 kilo ağırlığındaydı. Obezdi ve glisemik indeksleri hızla yükseliyordu” diye açıklıyor David. Şunu temin ediyor: “Bir ay sonra” açlık hissetmemeye başladı. “Ve ben bir yıl boyunca böyleydim. Beni günde bir kez iğneledi. Ve 78 kiloya kadar kaybettim” diye temin ediyor.

Klinik araştırmanın sonunda Mounjaro'yu almayı bıraktı; ancak bu tedaviler, kronik hastalıklar, Ömür boyu alınmaları gerekebilir. Son zamanlardaki görünümü göz önüne alındığında doktorlar hala tam olarak bilmiyor. David tekrar kilo alarak 87 kiloya ulaştı ama yine de kilo almayı başardı Diyetinizi iyileştirerek sürdürün.

“Dört yıl önce bir Mounjaro klinik deneyine katıldım. Bir ay sonra aç kalmamaya başladım”

David (gerçek adı değil)

— Mounjaro hastası

gündoğumu (gerçek adı değil), 53 yaşında, kullandığı ilaçlar nedeniyle 10 kilo aldı. Bu onu çok şişirmişti. İdeal kilosu 70 kiloydu ve 82'ye ulaştı. Ancak tip 2 diyabet hastası olmadığı için Endokrinologu “çok iyi bir muhakeme gücüyle” ona Ozempic reçetesi yazmak istemedi. Geçen mayıs ayında reçete yazmıştı. Wegovy, o aydan beri İspanya'da dağıtılıyor. “Bir ay ve bir hafta içinde 4,5 kilo verdim. Kendimi obez olarak görüyordum ve doktor kendimi iyi hissetmemi istiyordu. Sırtım ağrıyor, dizlerim… Açıklamak.

Şimdi bu ilaç sayesinde bunların hepsi ortadan kalktı, diyor, “Yemek yeme konusundaki endişenizi ortadan kaldırır.” “Senin gibi bir şey var tokluk hissi ve daha fazla huzur”, Alba diyor. Ayrıca fiziksel olarak kilo vermeye ve kendine bakmaya devam etme konusunda “daha iyi” ve “motive” olduğunu hissediyor. Tabii ki: kendi maliyeti: Kutu başına aylık 180 Euro. “Herkes bunu karşılayamaz çünkü Ozempic ile aynı molekül olsa bile Sosyal Güvenlikten geçmiyor.”

Susana da aynı şeyi söylüyor. “Her zaman iriydim, uzundum, hiçbir zaman zayıf olmadım. Spor yaptım ama covid, menopoz ve sınavlara hazırlık nedeniyle Kilolar almaya başladım… Ve öyle bir zaman geldi ki 'Bunu vermemiz lazım' dedim.” 55 yaşındaki bu kadın diyor. Vall d'Hebron'a gitmesinin nedeni buydu. Onu test etmeye başladılar. “Sana geçiş ilacını vermiyorlar.” Mayıs ayından bu yana Susana Wegovy'yi alıyor ve buna ek olarak kademeli kilo kaybı (“Size tam olarak kaç kilo verdiğimi söyleyemem çünkü bu çılgınlığa düşmek istemiyorum”), kendisini “daha çevik” ve “daha fazla hareket kabiliyetine sahip” hissediyor. “Daha az yoruluyorum. Bunlar kilo verdiğimin işaretleri. Kıyafetlerim bana çok büyük gelmeye başlıyor ve kendimi çok daha iyi hissediyorum” diyor.

“Artık benim için daha az yemek zor değil çünkü ona o kadar ihtiyacım yok”

Suzanne

— Wegovy hastası

Görüşülen tüm hastalar aynı zamanda bunun nasıl olduğunu da vurguluyor fiziksel egzersiz ve iyi beslenme, Bu ilaçların alınmasıyla az ya da çok hayatlarının bir parçası haline gelmişlerdir. Susana, “Bunlar tedaviye eşlik eden şeyler, oldukça büyük bir değişiklik. Şu an yaptığım gibi vücut geliştirmeyi hiç yapmamıştım. Bunu her gün en az yarım saat yapmaya çalışıyorum” diyor. “Daha az yemenin artık benim için zor olmadığı hissini vurguluyorum çünkü böyle bir ihtiyacım yok. İlaçla yeme kaygısı ortadan kalkıyor ve diyeti takip etmek çok daha kolay” diye bitiriyor.

Okumaya devam etmek için abone olun