Lösemi ve organ nakli komplikasyonlarından kurtulan kişi: “Kötü zamanlar geçirdim ama artık topuklularımı giyip unutuyorum”

Neil

New member
Lorenza Bermejo'nun kalıcı bir gülümsemesi var. Altı yıl önce 64 yaşındayken kendisine teşhis konulmasına rağmen sadece dans etmeyi ve hayattan keyif almayı düşünüyor. lösemiİhtiyacım var ilik nakli ve müdahalenin ardından şu hastalığa yakalandı: Greft ve alıcı, aşağıdakilerden oluşur ana hücreler Donörün hastayı yabancı olarak tanıması ve Organlarınıza 'saldırın' veya sağlıklı dokular.

Lorenza'nın durumunda hastalık ona 'saldırdı' kaslar ve eklemler. “Çok kötü zamanlar geçirdim, taş gibi serttim. vakumlusadece deri ve kemik vardı. Çok kötüydüm ama tedavi ettiler ve şimdi iyiyim. herşey geçer”diye açıklıyor gülümsemeyi bırakmadan.

“Saçlarım iki kez döküldü ve bu beni bir yere gitmekten alıkoymadı”

Graft vs alıcı hastalığı (GVHD) oldukça bilinmeyen bir komplikasyondur, ancak Hastaların yüzde 50'sini etkiliyor kimler maruz kalıyor nakli Donörden alınan kök hücrelerle kemik iliği.

Bu, alıcının bağışıklık sisteminin böbrek gibi nakledilen katı bir organa saldırması durumunda, halk arasında buna denildiği gibi, hastanın nakli “reddetmesi” meselesi değildir; bunun tam tersi, donörün yeni kök hücrelerini oluşturan kök hücreleri meydana gelir. bağışıklık sistemi, alıcıyı bir kişi olarak tanımlayın. garip varlık ve ona farklı şekillerde ve yoğunlukta saldırıyorlar.

Lorenza Bermejo, lösemi ve Graft Versus Reseptör hastalığı hastası / Gazete

Etkilenen organlar

Bir şekilde ortaya çıkabilir akut ve hızlı bir şekilde, genellikle nakilden sonraki ilk üç ayda ve etkilenen organlar deri, mide-bağırsak sistemi ve organlardır. karaciğer. Veya kronik olarak (müdahaleden sonraki üç ay ile 2 yıl arasında) ve cildi, gözleri, ağzı, akciğerleri, karaciğeri ve eklemler. Genellikle hastanın hayatını riske atmaz ancak hayatını etkiler. yaşam kalitesi.

(Nakilin reddedilmesiyle birlikte hem iyi hem de kötü zamanlar geçirdim ama şimdi iyiyim.) Kendimi hiçbir şeyden mahrum etmiyorum. Topuklularımı giyiyorum ve hastalığı unutuyorum

Lorenza örneğinde, yüksek dolaplardaki nesneleri kaldıramadığını veya paspası iyice sıkamadığını fark etmeye başladı. Ama bir immünsüpresif tedavi ve kortikosteroidler üstesinden geldi ve şimdi de üstesinden geliyor normal hayat (periyodik tıbbi kontroller hariç), çünkü lösemi de tamamen azaldı.

“(Nakilin reddedilmesiyle) hem kötü hem de iyi zamanlar geçirdim, ama şimdi iyiyim. Kendimi hiçbir şeyden mahrum etmiyorum. taktım topuklu ve hastalığı unutuyorum” diyor İspanyol Hematoloji ve Hemoterapi Derneği (SEHH) tarafından düzenlenen bir konferans çerçevesinde EL PERIÓDICO'ya.

Tanıda gecikme

Lorenza'nın mesajı çok cesaret verici. Kendisine lösemi hastası olduğunu söylediklerinde “gerginliğinin tavan yaptığını” itiraf etse de, “beni artık iyileştirecekler” diye düşündüğü ve mottosu “” olduğu için bunu hemen kabul etti.sadece bir kere ölürsün, “Birkaç yıl önce ya da sonra ne fark eder?” Ayrıca kendisini tedavi eden sağlık ekibine de güveniyor. Zamora hastanesi Hastalığın başlangıcında kusmasına ve kendini yorgun hissetmesine rağmen teşhis konulması birkaç ay sürdü.

Ayrıca şunları da itiraf ediyor: “Onunla çok kötü zamanlar geçirdi. kemoterapi” şeklinde ve “paçavra gibi” bırakıldı ancak şunu belirterek hemen olumlu mesaja geri döndü: “Hayatın değerini bilmeli ve onu yaşamalısınız.” “Saçlarım iki kez döküldü ve bu beni bir yere gitmekten alıkoymadı” diyor.

Ne acıyla ne de ıstırapla anıyor nakliTam taburcu olduğu sırada karantinanın gelmesine rağmen. Ancak müdahaleden kısa süre sonra Kovid'e yakalanma endişesi yoktu. “Hiçbir şeyden korkmadım. Benim çocuklar ve kocam endişelendi, onlar kötüydü, ben iyiydim,” diye özetliyor yine kulaktan kulağa bir gülümsemeyle.

Okumaya devam etmek için abone olun