Konut, ulaşım veya çevre gibi kilit sektörlerdeki tüm yasaların sağlık üzerindeki etkisini değerlendirmelidir

Neil

New member
Mónica García'nın defalarca tekrarladığı gibi, hem fiziksel hem de zihinsel sağlık, sözde 'Sosyal belirleyiciler'. Yani ekonomik durum, eğitim düzeyi ve çevrenin insan üzerinde büyük etkisi vardır. sağlık insan. Bu doğrultuda Bakanlar Kurulu, çeşitli düzenlemelerde değişiklik yapan ve mevzuatın değerlendirilmesi zorunluluğunu getiren bir yasa tasarısını onayladı. darbe gibi kilit sektörleri etkileyen tüm yasa veya kararnamelerin sağlığında barınma, eğitim, çevre ve ulaşım, diğerleri arasında.

Aynı şekilde, nihai amacı sağlık sistemine erişimde eşitliği garanti altına almak olan tasarı, dolayısıyla, Eşitlik ve uyum, “tarihsel bir talebi, tarafların katılımını” içerir. hastalar Sağlık Bakanı'nın açıkladığı gibi 'Açık Sağlık Forumu'nda kalıcı olarak yer alacaktır.” Sağlık sisteminin işleyişine ilişkin öneriler oluşturmak amacıyla profesyoneller de bu danışma organına katılacak. Ayrıca yasal proje Katkı payı muafiyetlerini homojen hale getiriyor ve sağlık verilerine erişim ve bu verilerin işlenmesine ilişkin genel koşulları oluşturuyor.

Gözetim

Öte yandan Bakanlar Kurulu, yeni bir yönetim oluşturmayı amaçlayan bir kraliyet kararnamesini onayladı. Devlet Halk Sağlığı Gözetim AğıBu, salgının gelişinden sonra üzerinde mutabakata varılan eylemlerden biri. Aslında García'nın da vurguladığı gibi bu, ilk dalga sırasında uyarı ve acil durum koordinasyon merkezi müdürü ve Sağlığın görünen yüzü Fernando Simón'un çabalarından biri oldu.

Yeni ağ, bulaşıcı hastalıklarla sınırlı olan mevcut sürveyansı aşağıdaki gibi diğer hastalıkları da kapsayacak şekilde genişletiyor: kanser. Aynı şekilde bir gözetim sistemi içerir. iş sağlığı, çevre sağlığı ve erken uyarı ve hızlı müdahale sistemi, ulusal veya uluslararası sağlığı etkileyen veya etkileyebilecek herhangi bir felaket olayının, tespit edilmesinden itibaren 24 saatten daha kısa bir süre içinde ağa iletilmesi sağlanır.

Kraliyet Kararnamesi ayrıca ağ ile işbirliği yapacak laboratuvarların atama sürecini ve işlevlerini de ele alıyor ve bir laboratuvar bilgi sistemi oluşturuyor. aşılar ve bağışıklamalarİspanya'da yaşayan tüm insanların aldığı aşıların merkezi bir kayıtta toplanması amacıyla.

Bakanlar Kurulu ayrıca, kapsamı genişletmek için 68 milyon avro dağıtmayı da kabul etti. ağız sağlığı hizmetleri portföyü ve profesyonel eksikliğini gidermek amacıyla tıp öğrencileri için 300'den fazla yeni yerin yaratılması.