Klinikte robotla kalp ameliyatı: “Üç gün sonra taburcu oldum ve bir ay sonra dağcılık yapmaya başladım”

Neil

New member
“Hayatımı kurtardılar.” Diyor ki Kati Zapata, kim bir süreçten geçmek zorunda kaldı kalp ameliyatı 2022 yılında gerçekleştirildi. Hastane Kliniği (Barselona) ile Da Vinci Xi robotu. Bu İspanya'nın tamamındaki tek sağlık merkezi robotik kalp ameliyatlarını kim yapar? Kati oydu ilk hasta bu program kapsamındadır.

“Bir zamanlar vardı Hayatımı rutinleştirmeyi bıraktım benim sporum, yetişemedim çünkü çok acıtıyorlar Kollar ve bacaklar”, kadın açıkladı, 52 yıl, bu Salı günü Kliniğin düzenlediği basın toplantısında. acı çektim darlık, ne zaman ortaya çıkar aort kapağı kireçlenmiş kalır ve görür normal yapısını azaltır. Bu valfin değiştirilmesi gerekiyordu.

“Bana ameliyat olmam gerektiğini söylediklerinde, “Korku çok büyüktü” Tanındı. Sağlık ekibi Da Vinci robotu sayesinde ona müdahale edebildi. minimum kesi mümkündür. “Bir kesiğim var dört santimetre ve dört nokta. Çok hızlı bir iyileşme oldu. Bir gün yoğun bakımda, iki gün hastanede, üçüncü gün ise eve gittim. Bir ay dağcılık yapıyordum, sonraki ay ise tırmanıyordum. Hayatımı kurtardılar ve “Her şeyimi kurtardılar” dedi, sporun her zaman çok önemli olduğu bu kadına minnetle.

Avrupa'da öncü

Clínic, İspanya'da robotik kalp cerrahisi uygulayan tek hastanedir ve Avrupa'da benzersiz robotik cerrahi programı olan aort kapağını değiştirin. 2022'de başladı ve o zamandan beri halihazırda yürütülüyor 21 ameliyat için uygulanan bu özelliklerin aort kapağını değiştirin Bu kalp kapakçığının düzgün açılmadığı veya kapanmadığı bazı hastalarda. Buna denir aort kapak stenozu ve Kati'nin acı çektiği de buydu. “Tedavi edilmezse kişinin ölümüne sebep oluyor. Bunun da tek tedavisi var: Kapakçığı değiştirmek.” Marta Sitges, Institut Clínic Cardiovasküler'in direktörü.

Darlık hissi olan hastalar daha yorgun, Nefes almakta güçlük çekerler ve göğüs ağrısı, baş dönmesi ve bilinç kaybı yaşayabilirler. ani ölüm bile. aort darlığı Nüfusun %4’ünü etkiliyor ve 70 yaş üstü kişilerde daha sık görülür. Kati bir istisnaydı. Güvenlik nedeniyle ameliyat edilemeyen başka hastalar da var. minimal invazif ameliyatlar şöyle: örneğin, Daha önce ameliyat geçirmiş hastalar, özellikle sağ taraftaki akciğerler.

“Yaygın hastalık”

Kliniktekilere benzer robotik müdahaleler göğüs kemiğini kırmak zorunda kalmamak ve ayrıca açık ameliyatlar yapın. onların işi bitti küçük kesikler, bu da hastanın iyileşmesini kolaylaştırır (göğüs kemiği ameliyatı sonrası iyileşme iki aya kadar sürer). Ancak bu ameliyat Sadece üç saat kadar sürüyor. ve hastalar genellikle kalır dört gün kabul edildi. Bu programın lideri cerrah Daniel Pereda'nın açıkladığı gibi, “aort kapak hastalığı” bir “yaygın hastalık” ve “valf müdahalesinin ilk nedeni” İspanya ve Avrupa'da.

Ona göre, ” gelecek Bu tür robotik ameliyatların arasında en iyi protezler ve özel olarak tasarlanmış daha iyi araçlar bu yeni teknolojiden yararlanın. “Bu son derece karmaşık bir ameliyattır. yüksek mükemmellik merkezleri Klinik gibi” diye vurguladı.