Katalonya'da ötenaziye erişim için son tarihler uzuyor: 2022'de bu süre 45 gündü ve 2023'te 59 gündü.

Neil

New member
Katalonya bunu yaptı “geçerli dağıtım” arasında düzenleyen organik kanun ötenazi (LORE), şimdi doğum günün ne? üç yıl, ve özerk topluluklardan biridir en kısa teslim tarihleriyle Hastanın ötenazi talebinde bulunduğu andan uygulanana kadar geçen süre: İspanya'da ortalama 75 gün iken, Katalonya'da bu süre 2022'de yaklaşık 45 gündü. Ancak bu Salı günü uyarıldığı gibi. Dret a Morir Dignament (DMD) Katalonya, Bu süreler uzuyor: 2023'te ötenazi isteyen bir hasta Ortalama 59 gün beklemek zorunda kaldım, gelen rakamlara göre Ötenazi Garanti ve Değerlendirme Komisyonu (CGAE) arasında Sağlık Bakanlığı.

Geçtiğimiz yıl toplam 219 kişiye ölüm konusunda yardım talebinde bulunuldu ve toplam 94 yardım sağlandı.

DMD Catalunya'nın başkanı, Cristina Valles, prosedürleri yönetecek “personel eksikliğini” kınadı. Bu yasadan beri 2021 yılında “bütçesiz” olarak onaylandı, Ölüm Başına Yardım Koordinasyon Ofisleri (PRAM) “yetersiz finanse ediliyor.” “Biz biliyoruz ki az sayıda profesyonel var, ama bunu ölçemiyoruz. Bu yasayı geliştirmek için, inatçılık, ama üç yıl oldu ve başka konular da eşlik etmelidir”, Valles cezasını verdi.

Hasta profili

Salut rakamlarına göre 2023 yılında toplam 219 kişi Katalonya'da ölmek için yardım istediler ve toplamda 94 özellik (yani isteklerin %43'ü). Bu 219 başvurudan 109'u Garanti ve Değerlendirme Komisyonu tarafından onaylandı. Başvuruların çoğunluğunu ise Garanti ve Değerlendirme Komisyonu oluşturdu. Birincil bakım (vakaların %60'ı), vakaların %32'sinde hastaneler, %6'sında ara bakım ve %2'sinde konutlar.

Cinsiyete göre, 2023'te ötenazi talebinde bulunan 219 kişiden 118'i (%54) kadınlar, yaş ortalaması ile 75,32 yıl, ve 101'i (%46) erkekler, yaş ortalaması ile 73,79 yıl. O %40 bu ölümlerin nedeni nörolojik hastalıklar ve %26 onkolojik hastalıklar.

Sağlık bölgelerine göre bu 94 hizmetten 33'ü Barselona şehrinde, 21'i Barselona Metropolitan Kuzey'de, dokuzu Barselona Metropolitan Güney'de, 15'i Girona'da, yedisi Penedès'te, üçü Camp de Tarragona'da, üçü Orta Katalonya'da, ikisi Terres'teydi. de l'Ebre ve biri Alt Pirineu ve Aran'da. Lleida'da hiçbiri yapılmadı.

Özelden türetmeler

Dret a Morir Dignament ayrıca bu merkezlerin varlığına da dikkat çekti. “Açık” protokolleri yok ötenazi durumunda. Ve şunu da bildirdi Özel sağlık hizmetleri tüm vakaları kamu sağlık hizmetlerine yönlendiriyor, bu da PRAM'lerin çalışmasını “engelliyor”. Vallès, “Hem profesyoneller hem de vatandaşlar arasında bilgiye ihtiyaç var” dedi.

Dret a Morir Dignament, ötenazi durumunda “açık” protokollere sahip olmayan merkezlerin bulunduğunu kınadı

İşletme, çalışmalarına ilişkin rakamları sunmuştur. 2023 yılında toplam 2.307 kişisel ilgi 331 görüşmeye ise toplam 9.884 kişi katıldı. DMD Catalunya'nın 15 yerel hizmet noktası vardır ve “yalnızca” 117 gönüllü. Eksikliklerine rağmen taraf, ötenazi yasasının Katalonya'da uygulanmasının “Devlete referans oldu” Örneğin Katalonya, doktorun ötenazi referansı figürünü tanıttı. “Fakat iyileştirme için yer var” diye belirtti.

Valles de bu yasanın önemine değinerek, bundan yararlanmaya karar veren kişilerin bu yasadan faydalanması gerektiğini hatırlattı. “büyük acılar” taşıyorlar. “Asla anlık bir acı çekme durumu söz konusu değil. Onlar, nörolojik veya onkolojik hastalıklar, çoğunlukla tedavi edilemez. Ayrıca çok yaşlı kişilerin de olduğu durumlar vardır. kronikleşme süreçleri”.

Bu yasa yürürlüğe girmeden önce birçok kişi intihar etmişti.. Vallès sözlerini şöyle tamamladı: “Sınır, kişinin artık bardağı kaldıramamasıydı, çünkü alamadıkları için ölmek için birinin yardımına ihtiyaç duyuyorlardı. Bu yüzden çoğu kişi bu noktaya ulaşmayı beklemedi ve çok daha erken intihar etti.” “Ötenazi isteyenler, ne kadar ileri gitmek istedikleri konusunda çok net olan insanlar.”