İspanya'nın ilk 'test tüpü kızı' Victòria Anna: “Bütün bu hikayenin başlangıcı olduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum”

Neil

New member
Victoria Anna Perea Sánchez Yerine getirecek 40 yıl 12 Temmuz'da ve adı bilinmese de İspanya'daki ilk 'test tüpü kızı'. Ülkede doğum yoluyla doğan ilk vatandaş in vitro fertilizasyon tedavisi. Göbek adı bilim adamı annesi biyolog Anna Veiga'ya ithaf edilen Victòria Anna, bir tıbbi dönüm noktası. Onun doğuşu o zamanların bazılarının ürünüydü. en yeni yardımlı üreme teknikleri öyle bir toplumda ki kadınların daha geç çocuk sahibi olması, Bunlar zaten birçok insanın gerçeği. 2023 yılında İspanya'da doğan tüm bebeklerin %11'i in vitro fertilizasyon (IVF) sayesinde doğmuştur.

Victòria Anna doğduğunda bu tür tedavinin başarı oranı şu şekildeydi: %20 ile %25 arasında. Şimdi %50 ile %65 arasında. “Rakamları görmek etkileyici. Ve bu bağlamda Ben bir 'Y Kuşağı' gibiyim, 40 yaşına giriyor” dedi bu perşembe günü Dexeus Mujer'in yıldönümünü kutlamak için düzenlediği kutlama vesilesiyle. “Kendimi ayrıcalıklı hissediyorum tesadüfen olduğu için, tüm bu hikayenin başlangıç noktası.”

“İş, ekonomik koşullar ya da ilişkilerinde istikrarı sağlayamadığı için anne olmayı erteleyen bir kuşaktanım”

Victoria Anna

– İspanya'daki ilk 'test tüpü kızı'

Victòria Anna kırk yıl önce şunu söylemişti: ebeveynleri “tipik hastalardı”. Anne 35 yaşındaydı ve tıbbi bir sorunu vardı. Hamile kalmasını engelledi. Bu yüzden başvurdu yardımcı üreme teknikleri. “Bu … idi ellerindeki son mektup. Ve tıbbi ekibin çalışması sayesinde bu mümkün oldu” dedi Victòria Anna. O zamandan bu yana sadece teknoloji değil, toplum da değişti. Kendisi de bunun farkında. “20 yaşındayken bana çok tuhaf geldi. 40'lı yaşlarda bir anne; şimdi yeni normal.”

Biyolog Anna Veiga, İspanya'nın ilk 'test tüpü kızı' olan ve 40 yıl önce doğan Victòria Anna ile birlikte. / DEXEUS FERTILIY

Toplumsal gerçeklik

Victòria Anna da yardım edemiyor kimseye sırtını dönmeyen bir toplumsal gerçekliğe gömülmüş olarak yaşamak: 40 yaşına geldiklerinde ya iş istikrarını sağlayamadıkları ya da kendilerine uygun bir partnerle henüz tanışmadıkları için çocuk sahibi olmayan kadınların durumu. Bu perşembe günü Dexeus Mujer tarafından sağlanan rakamlara göre, in vitro fertilizasyon döngüsü sayısı yumurta bağışı ile Dexeus'ta gerçekleştirildi 5 ile çarpılmıştır, kadınların daha geç çocuk sahibi olduğu göz önüne alındığında. Birçok kez bunu düşündüklerinde ilk hamilelik Zaten 40 yaşındalar ve yumurtaları artık işe yaramıyor.

“Tüm bunlardan çok etkilendiğimi hissediyorum çünkü Ben bu toplumsal gerçeklikle yaşıyorum. Ben öyle bir kuşağın parçasıyım ki, çalışma veya ekonomik koşullar, veya neden çiftte istikrar bulamadık, anne olma kararını erteledi. Bütün bunlar benim ve çevremdeki birçok insanın başına geldi. Otuzlu yaşlarımızı göz açıp kapayıncaya kadar geçtik.” Tanındı. Ayrıca, bu perşembe sunulan rakamların “endişelenecek” bir şey olmasa da, şunları ekledi: evet onların “ilgilenmesi” gerekiyor. “İnsanların bilinçli olması gerekiyor. Çünkü benim kuşağım öyle değildi. Tüm gerçekliğime rağmen bunu yapıyorum. Verilen biyolojik saatimiz daha kısa erkeklerden daha çok yapmalıyız bu bilgiyi parmaklarınızın ucunda bulundurun plan yapabilmektir” diye iddia etti.

Victoria Anna biyolog Anna Veiga'nınkiyle yakından bağlantılıdır. bilimsel annesi. “Aile ilişkimiz var. O benim teyzem gibidir. Ara sıra birbirimizi görüyoruz, sosyal medyada birbirimizi takip ediyoruz ve birbirimizin nasıl olduğunu görmek için yazıyoruz” dedi. “Bütün bu deneyim Annem ve babamı sağlık ekibiyle çok özel bir şekilde birleştirdi. Zor zamanlarımda aileme destek oldular, biz de onlara destek olduk” diye sözlerini tamamladı.