Erken teşhis, hastaların yaşamlarını iyileştirmek için çok önemli

Neil

New member
800.000'den fazla İspanyol Alzheimer hastası ve Etkisi çok daha fazla sayıda insanı, örneğin ailelerini veya bu rahatsızlıktan muzdarip olanların çevrelerini etkiliyor” uyarısında bulundu. Monica GarciaToplantının kapanış konuşmasında Alzheimer araştırma ve tedavisinde yeni ufuklar. Tarafından düzenlenen bir etkinlik İspanyol Gazetesiaynı editör grubundan, işbirliğiyle Ceafa, Lilly ve Espacio Bertelsmann, Madrid'de düzenlenen ve bu hastalığın ortaya çıkardığı yeni zorlukları analiz eden çeşitli uzmanları bir araya getiren etkinlik.

Sağlık Müdürü şunları vurguladı: hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için ağ oluşturma“ve hastalıkla ilgili bilgisizliğin” belli bir damgalanmaya yol açtığına dikkat çekti.Erken tanı önemlidir toplum olarak karar alma süreçlerinde aktif rol almayı garanti altına almak ve daha da fazla yardımcı olmak.

Paola Barbarino, icra direktörü Alzheimer Hastalığı Uluslararası (ADI), Çevrimiçi müdahalesi sırasında “her üç saniyede bir kişinin demans geliştirdiğini” garanti etti.

ADI uzmanı şu anda geliştirildiklerini bildirdi yeni tedaviler ve düzenleyici onaylar Bu hastalığı tedavi etmek için çaba harcadık, ancak hem İspanya'da hem de dünyanın birçok ülkesinde “yetersiz teşhisin yüksek düzeyde kaldığını” kabul ettik. Özellikle, Dünya Alzheimer Raporu 2021 ADI, demansla yaşayan insanların %75'inin teşhis konulamadı. “Önemli bir noktada olmamız gereken bir noktadayız” Yol Haritası Alzheimer hastalığından etkilenen her bireyin uygun teşhis ve bakıma erişimini sağlamak” dedi.

Barbarino sana sahip olma ihtiyacını dile getirdin demansa karşı ulusal plan: “Ulusal demans planlarının oluşturulması, sürdürülmesi, ölçülmesi ve izlenmesi, ulusların proaktif olmaları için ve teşhis ve yönetim için net bir yol haritasına sahip olacağız” diye ekledi.

Pablo Martínez-Lagenörolog ve bilim direktörü Cita-Alzheimer Vakfı, Alzheimer hastası bir kişiyi düşündüğümüzde bu hastalığın toplumda çok eski ve yerleşmiş bir imajının bulunduğunu ifade etti. bağımlı bir kişiyi düşünüyoruz, ve bu da hastalığın zamanla ürettiği bir şey.” “Zor olan şu ki bu durumu önlemek veya geciktirmek bağımlılık” diye açıkladı.

Marilo Almagrobaşkanı İspanyol Alzheimer ve Diğer Demans Konfederasyonu (CEAFA), her seferinde emin oldum Vakalar daha erken belirleniyor Daha iyi tanı sayesinde Alzheimer hastası olan kişilerin sayısı arttı. Almagro bu anlamda “hazırlıklı” olunması gerektiğini vurguladı: Sağlık ve sosyal sistem el ele gitmeli“ekledi.

Ildefonso Fernandezüyesi Alzheimer Hastalarından oluşan Ceafa Uzman Paneli (PEPA), Tanıyı öğrenmenin ne kadar zor olduğunu kendi kişisel deneyiminden şöyle anlattı: “İki ay sonra tüm ailemi unutacağımı gördüm, şansımın yaver gitmediğini düşündüm ve ağlamak zorunda kalıp oradan çıkamadım. bu döngü.” Ama öyle değildi. “Çevremi hastalığı bilen insanlarla doldurdum ve bana söyledikleri ilk şey şu oldu:ve gidilecek uzun bir yol vardı“, Unutma.

Teresa Millan, Kurumsal İlişkiler Direktörü Lilly İspanya ve Portekiz, taşıyan bir eczacı 30 yılı aşkın süredir bu hastalıkla ilgili araştırmalara yatırım yapıyorum, şunu kabul etti: tedaviler için farmakolojik araştırma “Bu çok uzun bir yol” dedi ve bunun önemini vurguladı. araştırmaya yatırım yapın.

Lilly uzmanı bunun çok önemli olduğunu açıkladı “Hastalıkla ilgili araştırma ve derin bilgi“. “Hastalığı iyi bilmezsek çözüm üretemeyiz. En önemlisi bilgi sahibi olmaktır hastalık nasıl gelişir ve gelişir? ve ilaçların nasıl çalıştığını” kaydetti.

Uzmanlar bu konuda hemfikirdi önleme çok önemlidir ve her seferinde daha önce yapılması gerekir. Mariló Almagro, “yalnızca 50 yaşından sonra değil, en başından itibaren önlem almamız gerektiğini” açıkladı. “Umutlu ve iyimser olmamız gerekiyor çünkü zaten Teşhis konulmasından bu kadar korkmayacağız ve belki de toplum Alzheimer hastalığını biraz daha anlamaya başlıyor” diye açıkladı.

Pablo Martínez-Lage şunu ekledi: “tanıyı ilerletmek kişi bağımlı hale gelmeden ve başka sebeplerle hayatı sona ermeden, bu bağımlılık başlamadan önce bunu yapmaktır.”

Soruşturma

Teresa Millán'ın dikkat çektiği iki büyük zorluk Alzheimer hastalığının önümüzde olduğunu söylüyor. Bir yandan başarıya ulaşmanın zorluğu hastalığı derinlemesine bilmek “Farklı tedavilerden en fazla fayda görebilecek hastaları doğru şekilde belirlemek.” Bu anlamda şunu fark etti”Erken tanı önemlidir” ve “araştırmanın bir sonuç oluşturduğunu” doğurgan döngü, çünkü bir ilaç üzerinde araştırma yapıldığında patolojiye ilişkin bilgiler de eklenir ve bu da terapötik hedeflerin belirlenmesine yardımcı olun yeni ilaçlar geliştirmek.

Millán şunları ekledi: “Yapılan araştırma bir ilacı tanımlamak aynı zamanda hizmet vermektedir hastalık hakkında çok daha fazlasını biliyorum” ve tam tersi: “Hastalığın nasıl iyileştiği veya ilerlediği hakkında bilgi toplamak, yeni nesil daha hassas ilaçlar“.

Öte yandan Lilly uzmanı şunları vurguladı:işbirliği, “Topluma nüfuz etmesi için profesyoneller ve hasta dernekleri alanından birlikte çalışarak başarılabilir ve bunu yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz” belirli semptomları tanımlayın bu bizi sağlık hizmetlerine yönlendirebilir Alzheimer'ın potansiyel teşhisini değerlendirmek“.

Pablo Martínez-Lage umutluydu çünkü “Bu yıl boyunca Avrupa'da da başarılı olmamız oldukça muhtemel farmakolojik stratejiler ne gidiyorlar hastalık mekanizmalarına yönelik“Şu ana kadar sonuçlarına karşı çıkıyorlardı” dedi.

Nörolog, “Bu bir hastalık” dedi. Bugün tedavi edilemez ama tedavi edilebilir. ilaçlar, takviyeler, farmakolojik olmayan tedaviler, bilgi ve tavsiyelerle. Bu yaşam kalitesinde iyileşme ile sonuçlanır hastaların ve onlarla birlikte yaşayanların.” Martínez-Lage, “dışarı çıkıp bunu anlatmanın” da önemli olduğunu vurguladı.

Ildefonso Fernández şunları ekledi: “Eğer araştırma yapmaya kararlıysanız, Daha uzun yaşamamı sağlayacak bir çözümü daha erken bul“.

Ulusal Alzheimer Planı

Pablo Martínez-Lage bundan yakınıyordu “İspanya'da ulusal bir Alzheimer planı yok“. Nörolog şunu savundu: ” Alzheimer'ın erken teşhisi mümkünSağlık profesyonelleri bunu yapmaya hazır ama gerekli onlara eğitim, araçlar ve daha iyi koordinasyon ve iletişim sağlamak“Bu anlamda şunun mümkün olduğunu vurguladı: uzmanlaşmış birimler oluşturmak Bu patolojiyi tedavi etmek için.

Uzman, “Erken teşhis çok önemli” dedi zamanında ve hassasiyetle“. Bunun “organize edilmesi gereken uzman konsültasyon zamanını gerektirdiğini” ve bunun için bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı. Birinci basamak ve uzmanlaşmış bakım hizmetleri arasında daha fazla koordinasyon.

Mariló Almagro şunları söyledi: Ceafa tarafından yürütülen çalışmaAlzheimer hastalarının birinci basamak sağlık hizmetinden özel bakıma nakledilmesi için geçen ortalama süre 19 ay. Ulusal planla ilgili olarak “siyasi hassasiyetin bulunmadığını” kabul etti ve şunları söyledi: Plan “beş yıldır çekmecede” duruyor.

Ayrıca şunları ekledi: Ulusal Sağlık Sisteminin yetkilerinin devri özerk topluluklara geçiş bunu zorlaştırıyor bu tedaviler eşit şekilde geliyor bölgenin tüm bölgelerine.

Teresa Millán ise şunların önemine odaklandı: kaynaklara ve araştırmaya yatırım yapın: “Birçok sorunun çözümü ve bize soruların cevaplarını veriyor“. “Karmaşık bir hastalıktır ve tedavisi için birçok çaba sarf edilmektedir. onun en derin mekanizmalarını bilmek. Fakat, hala gidilecek uzun bir yol var. Yönetimlerimizin bir sahip olması gerekir. kapsamlı vizyonhastaların araştırılmasını, dikkatini, tanımlanmasını ve bakımını koordine eden bir kurumdur” diye bitirdi.

Ildefonso Fernández, “Hastalığın tedavisi olmadığı sürece, ilaç dışı tedaviler buna mecburlarSağlık sisteminde reçete edilir ve özgür olursunuz” ve tüm Alzheimer hastalarının “teşhis edilme hakkı zaten tedavi görüyorum”. “Toplumun sahip olması gereken hassasiyet yok. Hükümetlerin Alzheimer'la ilgilenme isteği yok. “Unutulan hastalığız”cezasını verdi.