David'i ani ölümden kurtaran kablosuz defibrilatör: “Kalbi her an durabilir”

Neil

New member
David Andújar, 50 yaşındayım, neredeyse bir buçuk ayımı onunla geçirdim göğüste yoğun ağrı. “Bunu normal karşılamadım ama her zaman çok hiperaktif olduğum için arkadaşlarım şaka yaptı.” Ona verdiği gün kalp krizi, Sokakta bayılmadan birkaç dakika önce, bir trankimazin ve bir sigara içti. “Beni sakinleştirmek için.” Ekim 2022'de gerçekleşti ve otomatik olarak Barselona Hastane Kliniğine gönderildi. David onlardan biri dünyadaki ilk hastalar Kalp pili ve defibrilatörden oluşan bir cihazın implante edildiği kişiler kablolar olmadan. Kablolar olmadan: yenilik budur.

Geçirdiği kalp krizi sonrasında David'in kalbi o kadar hasar gördü ki Bu cihazı onun üzerine yerleştirmek gerekiyordu. Bu tür cihazlar kalp krizi geçiren tüm hastalara değil, yalnızca David'in durumunda olduğu gibi bu durumdan etkilenen ve kalp krizi geçiren hastalara yerleştiriliyor. ani ölüm riski yüksek. Bu perşembe günü Clínic tarafından yürütülen uluslararası bir çalışma yayınlandı. 'New England Tıp Dergisi', bu cihazın etkinliğini ve güvenliğini gösterir biraz istilacı bu hastalar için. Kalp pili ve kablosuz defibrilatör içerir. İntravenöz kablolardan kaynaklanan komplikasyonları önlerler, kırılma veya enfeksiyon gibi.

“Bana bunu giymemi teklif ettiler deneysel kalp pili. Gerçek şu ki Şikayet edecek hiçbir şeyim yok. Hastane Kliniği'nden David şöyle açıklıyor: İlk hafta kabuslar gördüm ama artık pek fark edemiyorum. Kalp krizinden sonra, %31 kalp gücü ve “tekrar ayağa kalkabileceğini” her ne zaman”. Bu nedenle defibrilatör yerleştirildi.

Kalpteki değişiklikler

aritmiler Bunlar, normal kalp ritmi, çok hızlı (taşikardi), çok yavaş (brasikardi) veya düzensiz atabilir. Bu değişiklikler İyi huylu olabilirler ve hiçbir belirtiye neden olmayabilirler. veya baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma gibi ciddi semptomlara neden olabilir. En tehlikeli olanlar arasında ventriküler fibrilasyon dalga ventriküler taşikardi, hızla tedavi edilmezse ani ölüme neden olabilir. David'in durumu da buydu.

defibrilatörler Ani ölümü engellemek için yerleştirilen cihazlardır. Onlar bir Aritminiz olduğunda taburcu olun. Birkaç yıldır kablosuz defibrilatörler var. Deri altına yerleştirilirler. Ancak klasiklerin tüm işlevlerine sahip değillerdi; Antikikardi uyarımı yapmadılar”, Kliniğin Atriyal Fibrilasyon Birimi başkanı Lluís Mont açıklıyor. Dolayısıyla bu cihazın yeniliği, kablosuz bir kalp pilinin olmasıdır. radyo frekansıyla koordine edilir defibrilatörlü ve kablosuz. “Sadece kablosuz kalp pili olarak var olan şey artık aynı zamanda mevcut Antikikardi stimülatörü (defibrilatör). Defibrilatör aritmiyi tespit ederek kalp pilinin çalışmasını sağlar. Sahip olmak 10 yıllık pil. Bu harika bir çalışmanın sonucudur teknolojik çaba”, Mont'a güvence veriyor.

O geleneksel tedavi Ani ölüm riski taşıyan hastalar için intravenöz implante edilebilir defibrilatör. Ancak bu cihazlar neden olabilir komplikasyonlar nedeniyle akut enfeksiyonlar, elektrotların yer değiştirmesi ve ters tepkiler zaman geçtikçe artan cihaza. Kliniğin katıldığı deneme şu tarihte gerçekleştirildi: Dünyanın her yerinden 162 hasta, Bunlardan 20'si Barselona'daki sağlık merkezinden. Çalışma, bu yeni kablosuz sistemin iletişim sorunu yok (kalp pili ile defibrilatör arasında) ve etkili ve komplikasyonsuz çalışır.

“Bu çalışma önemli klinik çıkarımlar, Peki değişecek tedavi paradigması ventriküler aritmisi olan ve ani ölüm riski olan hastaların tedavisinde fayda görebilirler. iki tür uyarım kablolu sistemlerden kaynaklanan komplikasyonları önlemek” diyor Mont. Doktora göre José María Tolosana, Mont'un meslektaşına göre, hâlâ İspanya İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (Aemps) tarafından onaylanması gereken bu cihaz, Ocak 2025'te piyasada yaklaşık olarak