Anne olmak için yapılan son girişim yumurta bağışı: “Bende etik çelişkiler yarattı ama çocuk sahibi olma isteği daha büyüktü”

Neil

New member
Silvia Nanclares Yumurta bağışına geldiğini itiraf ediyor, “kadınların %90'ı nasıl geliyor”: kendi yumurtalarıyla 'in vitro' döllenme konusundaki birçok başarısız girişimden sonra. “O kadınların yüzdesi 'tüp bebek' döllenmeye girip yumurta donasyonuyla çıkmaları çok yüksek” diyor. Zaten bunun için çok “yaşlı” olduğu için suni tohumlamayı denemedi bile: İlk hamileliğini denemeye başladığında 39 yaşındaydı.

Nanclares, kitabın yazarı 'Kim anne olmak ister' (Alfaguara), defalarca soruldu Eğer “kötü bir feminist” ise yumurta bağışına başvurduğu için. Bağış yapan kadınların çoğu yirmili yaşlarda okumaya devam etmek veya eşyalarını ödeyebilmek için paraya ihtiyacı olan (1.100 ile 1.300 avro arasında maaş alıyorlar). “Bu bende etik çatışmalara neden oldu. Benim için en zor olanı üreme piyasasıydı…” diyor telefonun diğer ucunda. Ancak “anne olma arzusunun” da olduğunu kabul ediyor: “yukarıdaydı.”

“Hamile kalmaya çalışmak partnerinizin, alışkanlıklarınızın aracılık ettiği bir şey… Ve psikolojik yıpranma da yüksek. Kliniğe savunmasız bir halde geliyorsunuz”

“Hayatınızın merkezi”

Nanclares'te hamile kalma arzusu oluşmaya başladı. hayatının “merkezi” olan karantinaya giriyor. “Bu partnerinizin, alışkanlıklarınızın aracılık ettiği bir şey… Ve psikolojik yorgunluk (bunu başaramadığınız için) yüksektir. Döllenme kliniğine bir durumda varıyorsunuz Oldukça savunmasız”, hesap. Döndüğünde 41 yaşındaydı Yardımlı üreme. Ondan çok az yumurta almayı başardılar ve sonunda yumurta bağışına başvurmak zorunda kaldı.

“Birleşik Krallık veya İtalya gibi maddi tazminatın olmadığı ülkelerde bağışçı yok. İspanya'da anonimlik ve ekonomi bir araya geliyor”

Bir donörün yumurtalarına hamile kaldığında zaten 43 yaşındaydı. “İlk defaydı.” Yıl 2017’ydi. Dört yıl sonra, 2021’de aynı donörün yumurtalarıyla ikinci kez hamile kaldı. “Evet, bu bende etik çatışmalara neden oldu. Biliyorum ki insanlar Bunu fedakarlıktan yapmıyor, ama ekonomik tazminat için. İngiltere ve İtalya gibi maddi tazminatın olmadığı ülkelerde bağışçı bulunmuyor. İspanya'da anonimlik ve ekonomi bir araya geliyor”, Açıklamak. Bu nedenle İspanya en fazla yumurta bağışının yapıldığı AB ülkesidir.

“Bütün bunlar – Nanclares'i yansıtıyor – üreme endüstrisinin içinden doğuyor. Bunu, organ bağışı ve yok. Organ bağışı halk sağlığı açısından yapılır ve ekonomik bir işlem yoktur. Bu (yumurta bağışı) şu kişiler için ayrılmıştır: Ticari çıkarlar.” Tüm bunların arkasında, “belirli minimumları sağlayan” 2006 tarihli yardımla üreme yasasının olduğunu bildiği için rahatladı.

“Bağışçı benim ve çocuklarımın hayatında bir varlık. O bizim bir aileye sahip olmamızı kolaylaştıran kişi. Onu unutmadım ve bu yüzden biraz çelişkili.”

Hayatta bir “hayalet”

Nasıl hissettiği sorusuna cevap vermek onun için zor. “O (bağışçı) bir tür hayalet, benim ve çocuklarımın hayatında bir varlık. O bizim bir aileye sahip olmamızı kolaylaştıran kişidir. Bunu unutmuyorum ve bu yüzden biraz çelişkili. Çocuklarına “Hücre bağışladığı doğru” diyor. Dünyaya “başka bir yoldan” geldiler. “Onların burada bulunmasını gerektiren temel bir kişinin olduğunu biliyorlar” diye devam ediyor.

Nanclares yasanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyor bu süreçlerin “kitlesel” olmadığını. Ve kliniğin sahip olduğu fikrine katılmıyor Çocuklarınızın geçmişine “daha fazla erişim” kendilerinden daha. “Bu geçmiş yalnızca şu durumlarda açılabilir: aşırı hastalıklar, bunun için örneğin bir ilik bağışı. O kişinin (bağışçının) müdahale etmesi gereken durumlar” diyor.

Okumaya devam etmek için abone olun